Futsal Super League: Ανώτερος ο Δούκας στο Μετς, μεγάλη νίκη για το Ικόνιο στο Πέραμα

Με νίκες του ΑΣΕ Δούκα και του Νέου Ικόνιου συνεχίστηκε η 15η αγωνιστική της Stoiximan Futsal Super League, που επικράτησαν του Παναθηναϊκού και της Σαλαμίνας αντίστοιχα. Οι πρωταθλητές Ελλάδας πέρασαν δίχως προβλήματα από το Μετς, ενώ το Ικόνιο θριάμβευσε στο κλειστό του Περάματος.

Οι “μπλε” επιβλήθηκαν με 0-4 του Παναθηναϊκού και έφτασαν τους 37 βαθμούς, ενώ το «τριφύλλι» δεν πήρε τίποτα από την αναμέτρηση και έμεινε στους 25. Τα τέρματα των Τσίνα και Βινίσιους διαμόρφωσαν το σκορ της ανάπαυλας, ο δεύτερος σκόραρε ξανά στην επανάληψη, και το τελικό σκορ έγραψε ο Πέτερσον 2 λεπτά πριν τη λήξη.

Στο άλλο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 5-1 τους νησιώτες και έφτασαν στους 24 βαθμούς. Στους 22 έμειναν οι φιλοξενούμενοι, που δεν είχαν το καλό-αγωνιστικό τους πρόσωπο στο Πέραμα. Ο Χονδρουδάκης πέτυχε χατ-τρικ, ενώ ο Κοντογεώργης πέτυχε τα άλλα δύο γκολ για το Ικόνιο. Ο Χατζηφωτίου σκόραρε για τη Σαλαμίνα.

*Ρεπό αυτή την εβδομάδα είχε ο Πήγασος Αγίας Παρασκευής, ενώ το Λαμία-ΑΕΛ θα γίνει την Πέμπτη 4 Ιανουαρίου 2024.