South American Games: Κυριάρχησαν Σοάρες και Σόουζα

Κάιο Σόουζα Κάμπος Σόουζα και Ζούλια Ντας Νέβενες Μποτέγκα Σοάρες από τη Βραζιλία πήραν τα τέσσερα από τα πέντε χρυσά μετάλλια στο ατομικό της ενόργανης γυμναστικής την τελευταία ημέρα δράσης στους Αγώνες Νότιας Αμερικής, στην πόλη Ασουνσιόν της Παραγουάης.

Ο Σόουζα πήρε μετάλλιο και στα τρία αγωνίσματα στην τελευταία ημέρα του προγράμματος κερδίζοντας στο μονόζυγο με επίδοση 14,150 βαθμών. Ο ίδιος έπρεπε να αρκεστεί στη δεύτερη θέση στους παράλληλους ζυγούς με νικητή τον Κολομβιανό Ζοσιμάρ Κάλβο Μορένο που πήρε 14,525 βαθμούς. Ο Βραζιλιάνος επέστρεψε στα χρυσά μετάλλια στο άλμα με επίδοση 14,475 βαθμών.

Οι γυναίκες της Βραζιλίας κατέλαβαν τις πρώτες δύο θέσεις του βάθρου στις ασκήσεις εδάφους με τη Ζούλια Ντας Νέβες Μποτέγκα Σοάρες να παίρνει το χρυσό με 13,700 βαθμούς και την συμπατριώτισσά της, Καρολίνε Μέρσερ Βίντσε Πέδρο να ακολουθεί με 13,067. Η Σοάρες πήρε και δεύτερο χρυσό, στη δοκό ισορροπίας με επίδοση 12,967 βαθμών.