“Χάλκινη” η ελληνική πεντάδα νεανίδων στους Βαλκανικούς Αγώνες αεροβικής

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η ελληνική πεντάδα νεανίδων αεροβικής γυμναστικής στους Βαλκανικούς Αγώνες στο Βουκουρέστι.

Συνολικά οκτώ αθλήτριες (Αθηνά Ανδαλή, Σταυρούλα Ανδριανοπούλου, Νεφέλη Βούλα, Αριάδνη Γραμμένου, Μαρία-Κρυσταλία Κολιαδήμα, Ανθή Λαζάρου, Μαρία Μανούσου, Μαρία Οικονόμου) συμμετείχαν από ελληνικής πλευράς στη διοργάνωση, η οποία αποτέλεσε για όλες τους την τελική αγωνιστική πρόβα ενόψει του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που θα ακολουθήσει τον ερχόμενο μήνα στην Αττάλεια της Τουρκίας.

Τη μεγαλύτερη διάκριση κατέκτησε η Πεντάδα Νεανίδων (Αθηνά Ανδαλή, Σταυρούλα Ανδριανοπούλου, Νεφέλη Βούλα, Αριάδνη Γραμμένου, Μαρία Μανούσου), που ανέβηκε στο βάθρο κερδίζοντας την 3η θέση με 17,450 βαθμούς, ενώ η ελληνική οκτάδα κατέλαβε την 5η θέση στον Αεροβικό Χορό με 16,450 βαθμούς και παράλληλα το Τρίο Νεανίδων (Αθηνά Ανδαλή, Αριάδνη Γραμμένου, Μαρία-Κρυσταλία Κολιαδήμα) πήρε την 6η θέση με 17,350 βαθμούς.

Τις Ελληνίδες αθλήτριες συνόδευσαν στη Ρουμανία η Αθηνά Γουρνά ως προπονήτρια και οι Δημήτρης Πολύζος και Μαρία Καζάκη ως διεθνείς κριτές.