Με γρήγορη κούρσα ξεκίνησε σήμερα ο 50ος Αγώνας της Ελληνικής Επαναστάσεως – Ύδρα 2023, που διοργανώνει ο ΠΟΙΑΘ. Νικητής στα performance ήταν το Aristofani του Νίκου Σινούρη με καπετάνιο τον έμπειρο Σίμο Καμπουρίδη.
![](https://cdn.apexsports.gr/sites/55/2023/03/432A2145.jpg)
Πρώτο στα Sport τερμάτισε το Ventus του Μιχάλη Κλουβά και στα Double Handed το Musuko τον Σταθόπουλου-Σαάπογλου.
Ο Σίμος Καμπουρίδης ήταν πολύ ευχαριστημένος από τον αγώνα: «Πήγε ανέλπιστα γρήγορα τουλάχιστον για τα πρώτα σκάφη παρά τις προγνώσεις που έλεγαν όιτι δεν θα έχει αέρα και ότι θα έχει διάφορες κατευθύνσεις. Για το γκρουπ των 6 σκαφών που προηγούνταν είχε αέρα και εμείς ακολουθήσαμε ασφαλή τακτική και πολύ κοντά στην πορεία του αγώνα, καταφέρνοντας μάλιστα να τερματίσουμε κει με μεγάλη διαφορά από το 2ο σκάφος. Αύριο η εκκίνηση επιστροφής θα δοθεί στις 10.30 και οι προβλέψεις δίνουν νοτιοδυτικό άνεμο. Η δυσκολία που έχει το στενό της Ύδρας στην επιστροφή είναι τα ρεύματα και ενώ νομίζεις ότι ταξιδεύεις πας πίσω. Ευελπιστούμε να επαληθευτούν οι προγνώσεις».
![](https://cdn.apexsports.gr/sites/55/2023/03/432A2112.jpg)
![](https://cdn.apexsports.gr/sites/55/2023/03/432A2053.jpg)
![](https://cdn.apexsports.gr/sites/55/2023/03/432A2153.jpg)
![](https://cdn.apexsports.gr/sites/55/2023/03/432A1927.jpg)
![](https://cdn.apexsports.gr/sites/55/2023/03/432A1923.jpg)