Παγκόσμιο ILCA 7: Μια εμπειρία ακόμη λοιπόν…

Χωρίς πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες αλλά με εμπειρίες επιστρέφουν οι Έλληνες ιστιοπλόοι από το παγκόσμιο πρωτάθλημα της ολυμπιακής κατηγορίας  ILCA 7, το οποίο ολοκληρώθηκε στην Αυστραλία.

Οι τρεις αθλητές μας συναγωνίστηκαν με τους κορυφαίους ιστιοπλόους της κατηγορίας και αγωνίστηκαν στον ασημένιο στολίσκο των 51 σκαφών. Συνολικά σε αυτόν τον διεθνή αγώνα έτρεξαν 153 σκάφη από 51 χώρες.

Έγιναν 10 ιστιοδρομίες και ο Αναστάσιος Παναγιωτίδης τερμάτισε 64ος στη γενική βαθμολογία με 176 βαθμούς. Καλύτερη θέση του ήταν η 2η στην 5η κούρσα.

Ο Γεώργιος Παπαδάκος κατέλαβε την 37η θέση  με 250 βαθμούς. Στην 1η ιστιοδρομία τερμάτισε 12ος, ενώ ο Δημήτρης Παπαδημητρίου ακολούθησε στην 38η θέση με τους ίδιους βαθμούς. Κι αυτός στην έναρξη του πρωταθλήματος έκανε την καλύτερή του εμφάνιση τερματίζοντας 14ος.