Παγκόσμιο Κύπελλο: Ξανά στο βάθρο η Κορακάκη στο Κάιρο!

Η Άννα Κορακάκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Καΐρου

Η Άννα Κορακάκη μετά το χρυσό μετάλλιο στα 10μ αεροβόλου πιστολιού, σήμερα, Δευτέρα (29/1) κέρδισε και το αργυρό στα 25μ πιστολιού, στο Παγκόσμιο κύπελλο του Καΐρου.

Στον δεύτερο γύρο των 25μ πιστολιού πήρε 295 βαθμούς και έφτασε συνολικά τους 584 για να προκριθεί στον τελικό ως 5η.

Στον μεγάλο τελικό αγωνίστηκε με την παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2023, Ντορίν Φένεκαμπ. Η Γερμανίδα είχε 39 εύστοχες, ενώ η Ελληνίδα 37 και έτσι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, με την Κορακάκη να κερδίζει το αργυρό. Το χάλκινο πήγε στην Ουγγαρέζα Βερόνικα Μαγιόρ (33).

Με αυτή τη νίκη η χρυσή Ολυμπιονίκης του Ρίο έφτασε τα 21 μετάλλια σε παγκόσμια κύπελλα.

Θυμίζουμε ότι, εκτός των δύο μεταλλίων στο Κάιρο, η Κορακάκη κέρδισε το χρυσό και στο Grand Prix της Σλοβενίας, ξεκινώντας εντυπωσιακά το 2024.