39ος Αυθεντικός Μαραθώνιος: Τερμάτισε πρώτος με ατομικό ρεκόρ ο Πιτσώλης, άφησε στην 2η θέση τον Γκελαούζο (vid)

Ο Χαράλαμπος Πιτσώλης έκανε την μεγάλη έκπληξη, κερδίζοντας τον 39ο Αυθεντικό μαραθώνιο, ενώ μάλιστα έκανε και ατομικό ρεκόρ. Ο 29χρονος πρωταθλητής, προσπέρασε τον Κώστα Γκελαούζο στο τελευταίο χιλιόμετρο και τερμάτισε πρώτος στο Καλλιμάρμαρο.

Ο Πιτσώλης ολοκλήρωσε τη διαδρομή των 42,195 χιλιομέτρων έχοντας χρόνο 2 ώρες, 23 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα, ενώ ο Γκελαούζος τερμάτισε ένα λεπτό αργότερα με 02:24:45.

Ο πρωταθλητής του Παναθηναϊκού, που πέρυσι κατάφερε να καταρρίψει το ρεκόρ διαδρομής για Έλληνα αθλητή, αφού τερμάτισε σε 2:16.49 και έσπασε το ρεκόρ του Νίκο Πολιά από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004, έχασε την ευκαιρία να κάνει το back to back.

Στην τρίτη θέση τερμάτισε ένας ακόμα Έλληνας αθλητής, ο Κώστας Σταμούλης (02:25:37). Οι σκηνές στον τερματισμό ήταν εκπληκτικές, καθώς παρά την εξάντληση οι αθλητές έσπευσαν να δώσουν συγχαρητήρια ο ένας στον άλλον για την εκπληκτική προσπάθεια που έκαναν.