Ευρωπαϊκό ομάδων: Στην 8η θέση η Φιλτισάκου στα 35χλμ βάδην – Ατομικό ρεκόρ για τον Καυκά

Ευρωπαϊκό ομάδων: Στην 8η θέση η Φιλτισάκου  στα 35χλμ βάδην – Ατομικό ρεκόρ για τον Καυκά

Την 8η θέση κατέκτησε η Κυριακή Φιλτισάκου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων βάδην στα 35χλμ βάδην, πραγματοποιώντας αρκετά καλή παρουσία, αφού διένυσε την απόσταση σε 2 ώρες 55.00 και βελτίωσε το φετινό της ρεκόρ.

Η 22χρονη Ελληνίδα αθλήτρια προερχόταν από τον τραυματισμό στον ώμο, παρόλα αυτά κατάφερε να κάνει μια καλή κούρσα. Το επίπεδο του αγώνα, μάλιστα, ήταν ιδιαίτερα υψηλό και ανταγωνιστικό, με την Ισπανίδα Μαρία Πέρεζ να πετυχαίνει νέο παγκόσμιο ρεκόρ με επίδοση 02:37:15.

Η Ισπανία ήταν κυρίαρχη στο αγώνισμα, ενώ στο βάθρο ανέβηκαν ακόμα οι Γκονζάλες (02:45:42) και Μοντεσίνος (02:45:58). Οι πρώτες 15 του αγώνα ξεπέρασαν τα φετινά ή ατομικά τους ρεκόρ.

Στη 19η θέση τερμάτισε η Σοφία Αλικανιώτη με επίδοση 03:09:21, που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ, και στην 20η θέση έφτασε η Έφη Κουρκουτσάκη με 03:10:50.

Ατομικό ρεκόρ για τον Καυκά:

Από την άλλη, ο Γιάννης Καυκάς εκπροσώπησε την Ελλάδα στους άνδρες στα 35χλμ. βάδην, και συνδύασε την παρουσία του με μία αρκετά καλή εμφάνιση. Ο αθλητής της Ντίνας Μπορνιβέλι τερμάτισε στην 18η θέση σε 02:40:53 και βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ.

Ο 36χρονος Έλληνας αθλητής προσπάθησε από την αρχή της κούρσας να ακολουθήσει το ρυθμό και μπόρεσε να πετύχει τον αρχικό του στόχο, που ήταν μια επίδοση κάτω από το ατομικό του 02:45:19.

Νικητής στα 35χλμ. βάδην ήταν ο Ισπανός Αλβαρο Μαρτόν με 02:25:35 και νέο εθνικό ρεκόρ και ακολούθησε με ρεκόρ Γερμανίας ο Κριστόφερ Λίνκε με 02:27:05 και τρίτος ήταν ο Μιγκέλ Λόπεζ με 02:27:33.