Νικητής στο Ευρωπαϊκό Φεστιβάλ Τρεξίματος στην Πολωνία ο Ζησιμόπουλος!

Ο Φώτης Ζησιμόπουλος για δεύτερη διαδοχική χρονιά αναδείχθηκε νικητής στα 100χλμ. στο Ευρωπαϊκό Φεστιβάλ Τρεξίματος στην Πολωνία.

Η εκκίνηση δόθηκε στις 3.00 το πρωί τοπική ώρα στην Κρίνιτσα Ζντρούι της νότιας Πολωνίας και ο Aγρινιώτης δρομέας μεγάλων αποστάσεων σχεδόν πριν μεσημεριάσει (6 λεπτά μετά τις 12.00), έφτασε στον τερματισμό των 100 χιλιομέτρων.

Ο Έλληνας υπερμαραθωνοδρόμος χρειάστηκε 9 ώρες, 5 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα για να επιστρέψει πρώτος στον τερματισμό.

Το pace του 40χρονου πρωταθλητή μας ήταν 5:30. Δεύτερος τερμάτισε ο Τσέχος Μάρεκ Καουσίδης με 9:16:44 (pace 5:36) και τρίτος ο Πολωνός Κάμιλ Λέσνιακ με 9:27:12 (pace 5:42).