Καλή εμφάνιση της Τσινοπούλου στο μίτινγκ βάδην του Δουβλίνου

Στο μίτινγκ βάδην του Δουβλίνου αγωνίστηκε η Παναγιώτα Τσινοπούλου, πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση στον πρώτο της αγώνα μετά τη γέννηση του παιδιού της. Η 33χρονη αθλήτρια κατέλαβε τη δεύτερη θέση στο αγώνισμα, ολοκληρώνοντας τις προσπάθειές της σε 01.35.11.

Μία θέση πίσω της τερμάτισε η εξίσου καλή Παναγιώτα Φιάσκα με 01.37.21, επίδοση κοντά στο 01.36.51, που είναι το ατομικό της ρεκόρ. Στα 20χλμ. των ανδρών έτρεξε και ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ, που δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την αγωνιστική του παρουσία.

Ο 35χρονος Έλληνας πρωταθλητής στο βάδην άφησε την κούρσα στο 16ο χιλιόμετρο, μιας και ταλαιπωρήθηκε αρκετά από τον αντίθετο άνεμο. Ο έμπειρος αθλητής είναι πιθανό να αγωνιστεί τον Ιανουάριο στην Αττάλεια, ενώ τον Φεβρουάριο θα δώσει το «παρών» στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Σχετικά με τις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές, ο Ανδρέας Παπαστεργίου ήταν 16ος στα 20χλμ. Ανδρών με 1.32.36 και ο 16χρονος Παναγιώτης Σάλτης τερμάτισε 6ος στα 10χλμ. βάδην με 52.04.