Χειμερινό Κύπελλο ρίψεων: Ντεμπούτο με 57,97 μ. για την Τζένγκο – Νικητής στη σφυροβολία ο Φραντζεσκάκης

Ελίνα Τζένγκο

Σήμερα, Κυριακή (25/2) πραγματοποιείται το 9ο Χειμερινό Κύπελλο Ρίψεων στο Ηράκλειο της Κρήτης, με τη συμμετοχή των κορυφαίων αθλητών και αθλητριών στα ριπτικά αγωνίσματα.

Η Ελίνα Τζένγκο επέλεξε να κάνει το ντεμπούτο της στην Κρήτη πριν από το Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρίψεων. Η αθλήτρια του Γιώργου Μποτσκαριώβ, ολοκλήρωσε τον αγώνα της με 57,97 μέτρα και έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή φόρμα ενόψει της προσεχούς διοργάνωσης στην Πορτογαλία.

Η αθλήτρια διανύει το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της και ακόμη δεν είναι στην κατάσταση που θέλει. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2022 είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 51,72 μ. , 52,12 μ. , 51,66 μ. , 51,41 μ. και έκλεισε με το 57,97 μετρά. Τη δεύτερη θέση στο αγώνισμα κατέλαβε η Θόδωρα Αραμπατζή με 52,17 μέτρα.

Η Σταυρούλα Κοσμίδου είναι από τις ανερχόμενες αθλήτριες στη σφυροβολία γυναικών και το απέδειξε σήμερα με το 67,91 μ. στην έκτη και τελευταία της βολή στη σφυροβολία. Η αθλήτρια του Κώστα Κοροσίδη βελτίωσε το ατομικό της 66,16 μ. κι έγινε η πέμπτη Ελληνίδα όλων των εποχών στο αγώνισμα. Μάλιστα, είχε ξεπεράσει τον εαυτό της και στην τρίτη της βολή, όπου μετρήθηκε στα 67,76 μέτρα. Κατέκτησε την πρώτη θέση στον αγώνα μπροστά από την Κύπρια Βαλεντίνα Σάββα (67,87 μ.) και τη Ναταλία Μάγου (53,50 μ.).

Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης έκανε την πρεμιέρα του στη σεζόν νικηφόρα, καθώς με την βολή του στα 74.07μ σφράγισε την πρώτη θέση. Ο σφυροβόλος του Κωστή Παπαμαρκάκη έκανε καλύτερο πρώτο αγώνα από το 2023, όταν και στο διεθνές μίτινγκ του Ναϊρόμπι είχε ρίξει 73.59μ. Η προετοιμασία του έχει πάει καλά και σήμερα έδειξε ότι στις επόμενες συμμετοχές του θα κυνηγήσει το 78.20μ που είναι το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Την δεύτερη θέση στο Ηράκλειο κατέκτησε ο Μιχάλης Αναστασάκης, ο οποίος έριξε την σφύρα του στα 73.90μ και τρίτος ολοκλήρωσε ο Ορέστης Ντουσάκης με 73.25μ. Με αυτή την επίδοση κατέρριψε το ατομικό του ρεκόρ που ήταν 71.51μ από το 2023.

Στη σφαιροβολία των Ανδρών ο Οδυσσέας Μουζενίδης αναδείχθηκε νικητής με 19,03 μ., σε μια εμφάνιση συνέχεια εκείνων της χειμερινής περιόδου. Ο αθλητής ήταν νικητής στο Πανελλήνιο κλειστού με 19,48 μ., πριν λίγες μέρες στο ΣΕΦ.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα έκανε η Αδαμαντία Φραντζεσκάκη που ήταν νικήτρια στη σφυροβολία Κ20 με 58,22 μ., επίδοση που είναι ατομικό της ρεκόρ και καλύτερη από το όριο για το Παγκόσμιο Κ20. Δεύτερη με 56,31μ. ήταν η Αφροδίτη Τζατζιμακη και τρίτη η Βαλεντίνα Δρακοπούλου με 54,94 μέτρα.

Πολύ καλός αγώνας έγινε στη σφυροβολία Ανδρών Κ20. Νικητής με νέο ατομικό ρεκόρ ήταν ο Παύλος Τζαμτζής με 73,11μ. και ακολούθησαν οι Γιώργος Παπαναστασίου και Σοφοκλής Κουβεδάκης με 72,31μ. και 69,70μ., αντίστοιχα. Οι τρείς αθλητές ξεπέρασαν το όριο των 67,50μ. για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Λίμα.

Ο φετινός αγώνας είναι αφιερωμένος στη μνήμη του Κώστα Σταθελακου.