Μόντσα- Παναθηναϊκός 3-0: Δεύτερη ήττα και αποκλεισμός για τους «πράσινους»

Δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση στην Ιταλία ο Παναθηναϊκός και ηττήθηκε με 3-0 σετ από την Μόντσα, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Challenge Cup.

Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να απειλήσουν, παραδόθηκαν στην ανωτερότητα των Ιταλών και μετά και την ήττα με 3-2 στο Μετς, αποχαιρέτησαν τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά από το ξεκίνημα και έφτασαν τη διαφορά από νωρίς στο +5 (9-4). Οι «πράσινοι» δε μπόρεσαν να βρουν ρυθμό και σε όλη τη διάρκεια του σετ κυνηγούσαν το σκορ. Η Μόντσα διεύρυνε κι άλλο το προβάδισμα και εύκολα στην κατάκτηση με 25-15.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο αμφίρροπο. Παρόλο που οι Ιταλοί προηγήθηκαν με +6 (16-10), ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει στον πόντο (17-16) και στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 24-24. Ωστόσο, δεν κατάφεραν να κάνουν την υπέρβαση και έχασαν το σετ με 27-25.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο- πόντο μέχρι το 7-7. Με ένα σερί 6-0 ξέφυγε και από εκείνο το σημείο και μετά δεν έχασαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος, κάνοντας το 25-17 για το τελικό 3-0.