Four Continents: Το 1-2 για τις γυναίκες του Καζακστάν (vid)

Οι αθλήτριες του Καζακστάν δείχνουν έτοιμες για μεγάλες επιτυχίες στο πατινάζ ταχύτητας καθώς στο τουρνουά των τεσσάρων ηπείρων στο Κεμπέκ Σίτι του Καναδά, η Ναντέζντα Μορόζοβα και η Γιεκατερίνα Άιντοβα πήραν το χρυσό και αργυρό μετάλλιο αντίστοιχα στα 1.500 μέτρα ενώ η νεαρή συμπατριώτισσά τους, η Αλίνα Νταουράνοβα, σχεδιάζει να πάρει μέρος στην ομαδική καταδίωξη του παγκοσμίου κυπέλλου αυτή την εβδομάδα στο Κάλγκαρι, επίσης στον Καναδά.

Η αντοχή επικράτησε της ταχύτητας στο αγώνισμα με την σπρίντερ Άιντοβα να είναι η μοναδική που είχε στον πρώτο γύρο επίδοση κάτω των 26 δευτερολέπτων και τερμάτισε με ένα λεπτό και 57,52 δευτερόλεπτα στην 5η από τις 7 αναμετρήσεις. Η Μορόζοβα, που ειδικεύεται περισσότερο στην αντοχή δεν άρχισε τόσο γρήγορα αλλά ανέβασε σημαντικά το ρυθμό της στην συνέχεια και αποδείχθηκε ταχύτερη κατά 1,15 δευτερόλεπτα από την συμπατριώτισσά της. Η Άλισον Ντεμαρέ από τον Καναδά ολοκλήρωσε την τριάδα του βάθρου με 1:58.26.