Παγκόσμιο Κύπελλο Πατινάζ Ταχύτητας: Έδωσε απαντήσεις η Σάουτεν (vid)

Η Ιρένε Σάουτεν προσπάθησε να εξιλεωθεί στην συμμετοχή της για πρώτη φορά στα 5.000 μέτρα αυτή την σεζόν στο παγκόσμιο κύπελλο πατινάζ ταχύτητας καθώς την περασμένη εβδομάδα στο ίδιο μέρος πήρε μόλις την 7η θέση στο αγώνισμα των 3.000 μέτρων. «Ήταν παράξενο, είναι διαφορετικά εδώ από το Χέρενφεν που πήρα τη νίκη στα 3.000 μέτρα», είπε η ίδια.

Ξεκινώντας ως πρώτη μεταξύ των φαβορί στη μεγαλύτερη απόσταση η Σάουτεν έδειξε ακόμα πιο ανασφαλής αλλά όταν τερμάτισε ήταν 10 δευτερόλεπτα ταχύτερη από την πρώτη εκείνη την στιγμή, την Τσέχα Μαρτίνα Σαμπλίκοβα, η οποία κατέλαβε τελικά την 5η θέση.

Η επίδοση της Σάουτεν με 6 λεπτά και 48,06 δευτερόλεπτα αποδείχθηκε αρκετά καλή για να αφήσει στη 2η θέση την πρωτοπόρο της βαθμολογίας στις μεγάλες αποστάσεις, την Ράγκνε Βίκλουντ από τη Νορβηγία, με διαφορά 4,8 δευτερολέπτων ενώ την τριάδα του βάθρου ολοκλήρωσε μπροστά στο κοινό της χώρας της η Ιβανί Μπλοντάν.