Παγκόσμιο Κύπελλο: Δεύτερη νίκη στην σεζόν για την Χάουζερ (vid)

Η Λίζα Τερέζα Χάουζερ ήταν αλάνθαστη στο τελευταίο πέρασμα από το πεδίο βολής με αποτέλεσμα να ανέβει από την τρίτη στην πρώτη θέση και να πάρει τη νίκη στη μαζική εκκίνηση γυναικών στο Γκραν Μπορνάν του Ανσί, στη Γαλλία, για το παγκόσμιο κύπελλο διάθλου.

Η Χάουζερ κάλυψε τη διαδρομή των 12,5 χιλιομέτρων σε 33 λεπτά και 54,1 δευτερόλεπτα έχοντας πάρει νίκη νωρίτερα στην σεζόν, στον αγώνα σπριντ του Κοντιολάχτι στη Φινλανδία. Πρωτοπόρος στη γενική του παγκοσμίου κυπέλλου, η Τζούλια Σιμόν από τη Γαλλία, είχε 2 άστοχες βολές ωστόσο κατάφερε να πάρει τη δεύτερη θέση σε απόσταση 12,3 δευτερολέπτων.

Την τρίτη θέση του βάθρου κατέλαβε η Αναϊς Σεβαλιέ-Μπουσέ, επίσης από τη Γαλλία, που με μία άστοχη βολή ήταν 14,3 δευτερόλεπτα πίσω από τη νικήτρια.