Παγκόσμιο Κύπελλο Freestyle Ski: Πρώτη νίκη στην σεζόν για τον Χάουντεν (vid)

Την πρώτη του νίκη στην σεζόν του παγκοσμίου κυπέλλου Freestyle Ski και το αγώνισμα του σκι κρος σημείωσε ο Ρις Χάουντεν από τον Καναδά καθώς επικράτησε στο δεύτερο αγώνα του διημέρου στο Ίνιχεν της Ιταλίας.

Κάτοχος του χρυσού μεταλλίου στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες Νεότητας το 2016, ο Καναδός επικράτησε του Ιάπωνα Ρίο Σουγκάι με διαφορά λίγο μεγαλύτερη από το μισό δευτερόλεπτο ενώ την τριάδα του βάθρου ολοκλήρωσε ακόμα ένα δευτερόλεπτο πιο μετά ο Γερμανός Νίκλας Μπαχσλάιτνερ που τερμάτισε μπροστά από τον ντόπιο, τον Σιμόνε Ντερομέντις.

Στο μικρό τελικό νικητής αναδείχθηκε ο Μαρκ Μπισοφμπέργκερ κάνοντας δική του την 5η θέση μπροστά από τον Γιος Μπέρι και τον Όλι Ντέιβις. Με το αποτέλεσμα αυτό ο Χάουντεν πέρασε και στην κορυφή της γενικής βαθμολογίας ρίχνοντας στη 2η θέση το νικητή της προηγούμενης ημέρας, τον Αυστριακό Ματίας Γκραφ ενώ τρίτος είναι ο Φλόριαν Βίλσμαν.