Παγκόσμιο Κύπελλο: Νέα νίκη για τον Γιοχάνες Τίγκνες Μπο στο Ρουπόλντινγκ (vid)

Παρά τις τρεις άστοχες βολές που επέφεραν ισάριθμους γύρους ποινής ο Γιοχάνες Τίγκνες Μπο πήρε τη νίκη στη μαζική εκκίνηση 15 χιλιομέτρων των ανδρών στο Ρουπόλντινγκ της Γερμανίας, στον 5ο σταθμό της σεζόν του παγκοσμίου κυπέλλου διάθλου.

Ο Γιοχάνες Τίγκνες Μπο έφτασε τις 9 νίκες σε 11 ατομικούς αγώνες αυτή την σεζόν ολοκληρώνοντας τη διαδρομή σε 36 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα διευρύνοντας τη διαφορά του στη γενική βαθμολογία. Στη 2η θέση τερμάτισε ο συμπατριώτης του, ο Βέτλε Σιάασταντ Κρίστιανσεν, που αν και είχε 2 άστοχες βολές, μία λιγότερη από τον Μπο, αποδείχθηκε βραδύτερος για 19,3 δευτερόλεπτα.

Δύο άστοχες βολές είχε και ο Στούρλα Χολμ Λεγκράιντ ο οποίος ολοκλήρωσε την τριάδα του βάθρου σε απόσταση 35,3 δευτερολέπτων από το νικητή ενώ ο μεγάλος αδερφός του Γιοχάνες Τίγκνες Μπο, ο Τάριε, πήρε την 4η θέση κάνοντας το 1-2-3-4 για τη Νορβηγία.