Παγκόσμιο Κύπελλο: Κυρίαρχος και στο σπριντ του Άντχολτς ο Γιοχάνες Τίγκνες Μπο (vid)

Ο Νορβηγός Γιοχάνες Τίγκνες Μπο ήταν επιθετικός από την αρχή στο σκέλος της χιονοδρομίας και πήρε τη νίκη στον αγώνα σπριντ, στο Άντχολτς της Ιταλίας, που αυτή την εβδομάδα φιλοξενεί τον έκτο σταθμό στην σεζόν του παγκοσμίου κυπέλλου διάθλου.

Ο Μπο κάλυψε την απόσταση των 10 χιλιομέτρων σε 22 λεπτά και 44,1 δευτερόλεπτα αστοχώντας σε μία βολή. Αυτή ήταν η δέκατη νίκη του στην σεζόν και η 62η καριέρας, πλησιάζοντας στις 17 τον Γάλλο Μαρτάν Φουρκάντ που κατέχει τη 2η θέση στην σχετική λίστα όλων των εποχών πίσω από τον Όλε Άιναρ Μπιορντάλεν.

Τη δεύτερη θέση στον αγώνα πήρε ο Σουηδός Μάρτιν Πονσιλουόμα, επίσης με μία άστοχη βολή, καθώς ήταν βραδύτερος κατά 31,4 δευτερόλεπτα ενώ ο συμπατριώτης του Μπο, ο Στούρλα Χολμ Λεγκράιντ, ήταν εκείνος που ολοκλήρωσε το βάθρο σε απόσταση 37,3 δευτερολέπτων από το νικητή.