Παγκόσμιο Κύπελλο: Κυρίαρχοι και στο ομαδικό του Άντχολτς οι Νορβηγοί (vid)

Ο Βέτλε Σιάασταντ Κρίστιανσεν ήταν εκείνος που οδήγησε την ομάδα της Νορβηγίας και τους συναθλητές του, Στούρλα Χολμ Λεγκράιντ, Τάριε και Γιοχάνες Τίγκνες Μπο, στη νίκη στο Άντχολτς της Ιταλίας στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε ο 6ος σταθμός στην σεζόν του παγκοσμίου κυπέλλου διάθλου.

Η νορβηγική τετράδα ολοκλήρωσε τη διαδρομή των 30 χιλιομέτρων σε μία ώρα 11 λεπτά και 5,02 δευτερόλεπτα με έξι εφεδρικές σφαίρες ενώ ήταν άπιαστη μετά το δεύτερο σκέλος όταν ο Τάριε Μπο πέρασε μπροστά μετά την επίσκεψη του από το σκοπευτήριο και την όρθια θέση.

Η Γαλλία, επίσης με έξι εφεδρικές σφαίρες, σημείωσε την καλύτερή της επίδοση στην σεζόν με τη 2η θέση σε απόσταση 59 δευτερολέπτων. Η Γερμανία, με 11 εφεδρικές σφαίρες και με γύρο ποινής ήταν εκείνη που ολοκλήρωσε την τριάδα του βάθρου με διαφορά που ξεπέρασε τα 2 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα.