Παγκόσμιο Κύπελλο: Νέα νίκη για τον Γιοχάνες Τίγκνες Μπο στο Άντχολτς (vid)

Παρά τις 2 άστοχες βολές που απέφεραν ισάριθμους γύρους ποινής ο Νορβηγός Γιοχάνες Τίγκνες Μπο συνεχίζει να αποδεικνύεται ασταμάτητος αυτή την σεζόν στο παγκόσμιο κύπελλο διάθλου καθώς μετά το σπριντ πήρε τη νίκη και στον αγώνα καταδίωξης στο Άντχολτς της Ιταλίας.

Ο Νορβηγός κάλυψε ταχύτερα από κάθε άλλον τα 12,5 χιλιόμετρα με επίδοση 31 λεπτών και 24,4 δευτερολέπτων φτάνοντας τις 6 διαδοχικές ατομικές νίκες μέσα στο 2023 και τις 11 στην σεζόν ενώ ο συμπατριώτης του, ο Στούρλα Χολμ Λεγκράιντ, ο οποίος δεν έχασε βολή, πήρε τη 2η θέση με διαφορά 40,2 δευτερολέπτων.

Δεύτερος στον αγώνα σπριντ, ο Σουηδός Μάρτιν Πονσιλουόμα πήρε την 3η θέση με 2 γύρους ποινής σε απόσταση μεγαλύτερη του λεπτού από το νικητή ωστόσο έκανε αρκετά για να πάρει το πρώτο βάθρο της καριέρας του στο συγκεκριμένο αγώνισμα.