Παγκόσμιο Κύπελλο Σκι Αντοχής: Παρθενική νίκη καριέρας για την Σκίσταντ (vid)

Μπορεί οι τέσσερις από τις έξι πρώτες σκιέρ να ήταν από την Σουηδία, ωστόσο η Νορβηγίδα Κριστίνε Στάβαας Σκίσταντ ήταν εκείνη που πήρε τη νίκη, την πρώτη στην καριέρα της, στον αγώνα παγκοσμίου κυπέλλου σκι αντοχής στο Ρουσέ της Γαλλίας.

Η 23χρονη πέρασε από νωρίς μπροστά και κράτησε τον έλεγχο έχοντας το περιθώριο να θέτει και το ρυθμό στη διαδρομή των 1.300 μέτρων στον τελικό ενώ πριν από αυτό το αποτέλεσμα είχε να επιδείξει ως καλύτερη θέση την 4η, με πιο πρόσφατη περίπτωση το Δεκέμβριο του 2021.

Τερματίζοντας με διαφορά 7 δεκάτων του δευτερολέπτου από την Σουηδή Έμα Ρίμπομ, η Σκίσταντ είχε την ευκαιρία να ρίξει μία γρήγορη ματιά πίσω της για να διασφαλίσει ότι είναι η νικήτρια ενώ την 3η θέση του βάθρου ολοκλήρωσε μία άλλη αθλήτρια από την Σουηδία, η Μάγια Ντάλκβιστ.