IBU Cup: Νικητής στο Ομπερτίλιαχ ο Στρεμσχάιμ, 88ος ο Τσουρέκας, 107ος ο Αγγέλης

Τις 6 νίκες στην σεζόν του IBU Cup έφτασε ο Έντρε Στρεμσχάιμ καθώς ο Νορβηγός επικράτησε στον αγώνα σπριντ στο Ομπερτίλιαχ της Αυστραίας.

Ο Στρεμσχάιμ είχε από μία άστοχη βολή στο πέρασμα του από το σκοπευτήριο από τη θέση πρηνηδόν και την όρθια ωστόσο είχε τον καλύτερο χρόνο με 24 λεπτά και 26,9 δευτερόλεπτα. Δεύτερος ο συμπατριώτης του, ο Βέρμπιερν Σέρουμ, ο οποίος είχε επίσης 2 άστοχες βολές και αποδείχθηκε βραδύτερος για 9,4 δευτερόλεπτα. Την τριάδα του βάθρου ολοκλήρωσε ο Ουκρανός Ντμίτρο Πιντρούτσνι, που επέστρεψε από επέμβαση στο γόνατο, 9,8 δευτερόλεπτα πίσω από τον Στρεμσχάιμ.

Από ελληνικής πλευράς ο Νικόλας Τσουρέκας κατέλαβε την 88η θέση με τρεις άστοχες βολές από την όρθια θέση, 5 λεπτά και 6,6 δευτερόλεπτα βραδύτερος του νικητή ενώ ο Απόστολος Αγγέλης πήρε την 107η θέση με μία άστοχη βολή από τη θέση πρηνηδόν και 5 από την όρθια, 15 λεπτά και 5,4 δευτερόλεπτα μακριά από τον Στρεμσχάιμ.