Παγκόσμιο Όμπερχοφ: Πρωταθλητής και στην καταδίωξη ο Γιοχάνες Τίγκνες Μπο (vid)

Ο Νορβηγός Γιοχάνες Τίγκνες Μπο έκανε το νταμπλ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα διάθλου καθώς πήρε τη νίκη και στην καταδίωξη στο Όμπερχοφ της Γερμανίας.

Σε ένα αγώνισμα όπου πήρε τέσσερις νίκες σε 5 αγώνες αυτή την σεζόν στο παγκόσμιο κύπελλο διάθλου, ο Γιοχάνες Τίγκνες Μπο αναδείχθηκε για πρώτη φορά παγκόσμιος πρωταθλητής καθώς μετρούσε τρεις δεύτερες και μία 3η θέση ενώ στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου είχε καταλάβει την 5η θέση.

Ευστοχώντας και στις 20 βολές ο Νορβηγός δεν άφησε περιθώριο στον ανταγωνισμό καλύπτοντας τα 12,5 χιλιόμετρα της διαδρομής σε 33 λεπτά και 34,5 δευτερόλεπτα αφήνοντας δεύτερο τον συμπατριώτη του, τον Στούρλα Χολμ Λεγκράιντ, που αν και ήταν επίσης αλάνθαστος τερμάτισε με διαφορά ενός λεπτού και 11,2 δευτερολέπτων.

Με ένα δυνατό σπριντ στα τελευταία μέτρα ο Σουηδός Σεμπάστιαν Σαμούελσον επικράτησε του Τάριε Μπο και πήρε την 3η θέση του βάθρου, ένα λεπτό και 54,1 δευτερόλεπτα πίσω από το νικητή.