Παγκόσμιο Freestyle Ski: Πρωταθλήτρια στα aerials η ομάδα των ΗΠΑ (vid)

Η ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών πήρε το πρώτο χρονικά χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Freestyle Ski στο Μπακουριάνι της Γεωργίας με τη νίκη στο αγώνισμα των aerials.

Άσλεϊ Κάλντγουελ, Κρις Λίλις και Κουίν Ντέλινγκερ είχαν την καλύτερη συνολική επίδοση αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Κίνα ενώ η Ουκρανία ήταν εκείνη που πήρε το χάλκινο μετάλλιο. Οι τελευταίες ημέρες ήταν δύσκολες με την παρουσία ισχυρών ανέμων ωστόσο την ημέρα του αγώνα όλα ήταν ιδανικά.

Η αμερικανική ομάδα ήταν σε εξαιρετική κατάσταση σε όλη τη διάρκεια της ημέρας και ήταν μπροστά και στους 2 γύρους του τελικού φτάνοντας τους 331,37 βαθμούς. Η Κίνα πήρε για δεύτερη φορά αργυρό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα από τότε που το αγώνισμα μπήκε στο πρόγραμμα το 2017. Κονγκ Φανιού, Λι Τιάνμα και Γιανγκ Λονγκσιάο πήραν 320,71 βαθμούς ενώ για την Ουκρανία Αναστάσιγια Νόβοσαντ, Ολεξάντρ Οκίπνουκ και Ντμίτρο Κοτόφσκι.