Παγκόσμιο Μπακουριάνι: Χρυσό μετάλλιο για την φοβερή Κονγκ!

Απόλυτη κυρίαρχος στο αγώνισμα των Aerials ήταν η Φάνγιου Κονγκ. Η 29χρονη Κινέζα πήρε τη νίκη στον τελικό, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Freestyle Ski που διεξάγεται στο Μπακουριάνι της Γεωργίας, χαρίζοντας συνολικά στην Κίνα το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στη φετινή διοργάνωση. Μάλιστα, για την Κονγκ αυτή η επιτυχία έρχεται λίγο μετά την κατάκτηση του ασημένιο μεταλλίου στα μεικτά ομαδικά Aerials.

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Ντανιέλε Σκοτ από την Αυστραλία, η οποία ήταν ξανά ασημένια το 2017, ενώ είχε πάρει και ένα χάλκινο μετάλλιο στη διοργάνωση του 2013, Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Αναστασίγια Νόβοσαντ από την Ουκρανία, η οποία είχε πάρει το χάλκινο και στα μεικτά ομαδικά Aerials με την ομάδα της χώρας της.