Παγκόσμιο Μπακουριάνι: Ξανά “χρυσός” ο θρυλικός Κίνγκσμπερι! (vid)

Σε ρεσιτάλ του Μίκαελ Κίνγκσμπερι εξελίσσεται το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Freestyle Ski στο Μπακουριάνι, καθώς ο 30χρονος Καναδός πήρε το χρυσό μετάλλιο και στα Dual Moguls, έπειτα από εκείνο στα… απλά Moguls μία ημέρα νωρίτερα. Αυτή τη φορά, ο Κίνγκμπερι έφτασε στον τελικό με αντίπαλο τον Γουόλτερ Γουόλμπεργκ και με σκορ 19.00 έναντι 16.00 πήρε τον τίτλο και άφησε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου τον Σουηδό.

Στον μικρό τελικό ο Αυστραλός Ματ Γκρέιαμ επικράτησε του Καζάχου Πάβελ Κολμάκοφ, κατακτώντας έτσι το χάλκινο μετάλλιο και αφήνοντας τον αντίπαλό του οριακά εκτός βάθρου. Σημειώνεται για τον νικητή Κινγκμπερι πως αυτή είναι η τρίτη σερί διοργάνωση Παγκόσμιου Πρωταθλήματος που… σκουπίζει τα χρυσά μετάλλια και στα δύο αγωνίσματα των Moguls.