Παγκόσμιο Μπακουριάνι: Πρωταθλητής στη Γεωργία ο Ρούουντ, 41ος ο Γιώργος Αλμπανίδης (vid)

Ο Μπιρκ Ρούουντ αναδείχθηκε νικητής στο slopestyle για το παγκόσμιο πρωτάθλημα freestyle ski στο Μπακουριάνι της Γεωργίας.

Κάτοχος του τίτλου στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου, ο Νορβηγός ήταν δεύτερος πίσω από τον Μαξ Μόφατ μετά τον πρώτο γύρο ωστόσο ήταν ανίκητος στο δεύτερο γύρο του τελικού κάνοντας το βήμα παραπάνω από το αργυρό μετάλλιο που είχε πάρει 4 χρόνια πριν στη διοργάνωση της Γιούτα.

Πίσω από τον Ρούουντ βρέθηκε ο συμπατριώτης του, ο Κρίστιαν Νούμενταλ, ο οποίος έφτασε τους 87,08 βαθμούς έναντι 90,75 του νικητή ενώ την τριάδα του βάθρου ολοκλήρωσε ο Ελβετός Άντρι Ραγκέτλι με 84,33.

Από ελληνικής πλευράς ο Γιώργος Αλμπανίδης κατέλαβε την 41η θέση με 29,75 βαθμούς.