Παγκόσμιο Μπακουριάνι: Θρίαμβος για τον 16χρονο Λι στο Halfpipe!

Σε απρόσμενο πρωταγωνιστή του αγωνίσματος Halfpipe, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σνόουμπορντ εξελίχθηκε ο Τσαεούν Λι, ο οποίος σε ηλικία 16 ετών κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ο νεαρός Νοτιοκορεάτης έβγαλε μάλιστα το καλύτερό του σκορ (93.50) στην τρίτη και τελευταία προσπάθειά του, ανεβαίνοντας έτσι στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, στο Μπακουριάνι της Γεωργίας.

Στη δεύτερη θέση ακολούθησε ακόμη ένας… έφηβος, ο 17χρονος Βαλεντίνο Γκιουζέλι από την Αυστραλία, με σκορ 93.00, το οποίο επίσης έβγαλε στο τελευταίο του run. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Γιάν Σέρερ από την Ελβετία, έχοντας σκορ 89.25 από την πρώτη του προσπάθεια. Υπογραμμίζεται πως ο Σέρερ ήταν χάλκινος και στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του 2022, αλλά και στο προηγούμενο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, το 2021 στο Άσπεν των ΗΠΑ.