Παγκόσμιο Πλάνιτσα: Νικητής στα 50 χιλιόμετρα ο Γκόλμπεργκ (vid)

O Πάαλ Γκόλμπεργκ πήρε τη νίκη στο σκληρότερο αγώνισμα, αυτό των 50 χιλιομέτρων, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα σκι αντοχής στην Πλάνιτσα της Σλοβενίας.

Ο 32χρονος Νορβηγός, νούμερο 1 στο συγκεκριμένο αγώνισμα στο παγκόσμιο κύπελλο, τερμάτισε ένα δευτερόλεπτο μπροστά από τον συμπατριώτη του, τον Γιοχάνες Χέσφλοτ Κλέμπο, φτάνοντας τους τρεις τίτλους στη διοργάνωση ενώ ο Γουίλιαμ Πορόμαα από την Σουηδία ήταν εκείνος που ολοκλήρωσε την τριάδα του βάθρου.

Ο Γκόλμπεργκ πήρε το αργυρό μετάλλιο πίσω από τον Κλέμπο στο σπριντ ενώ στην συνέχεια ένωσε τις δυνάμεις του με τον πρωτοπόρο στη γενική βαθμολογία του παγκοσμίου κυπέλλου στο ομαδικό σπριντ και στην σκυταλοδρομία 4 Χ 10 χιλιομέτρων προτού ολοκληρώσει την παρουσία του με τον πρώτο του ατομικό παγκόσμιο τίτλο.