Παγκόσμιο Κύπελλο: Δεύτερη νίκη για τη Βίρερ στο Έστερσουντ (vid)

Μετά τον ατομικό αγώνα 15 χιλιομέτρων η Ιταλίδα Ντοροτέα Βίρερ επικράτησε και στη μαζική εκκίνηση για το παγκόσμιο κύπελλο διάθλου στο Έστερσουντ της Σουηδίας.

Τις δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες στον προτελευταίο σταθμό της σεζόν έφτασε η 32χρονη Ντοροτέα Βίρερ με αποτέλεσμα να περάσει και στη δεύτερη θέση της γενικής βαθμολογίας της σεζόν, 144 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Τζούλια Σιμόν.

Ούσα αλάνθαστη σε 20 βολές στα τέσσερα περάσματά της από το σκοπευτήριο η Ιταλίδα πήρε τη νίκη, την 4η καριέρας στο συγκεκριμένο αγώνισμα με τη μεγάλη κρυστάλλινη σφαίρα να κρίνεται στον τελευταίο σταθμό της αγωνιστικής περιόδου, αυτή την εβδομάδα στο Όσλο της Νορβηγίας.

Η Ντοροτέα Βίρερ κάλυψε πρώτη τα 12,5 χιλιόμετρα της διαδρομής με τη Γαλλίδα Λου Ζανμονό να ακολουθεί από τη δεύτερη θέση και να παίρνει το δεύτερο βάθρο της στην σεζόν ενώ η Σιμόν ήταν εκείνη που ολοκλήρωσε την πρώτη τριάδα.