Παγκόσμιο Κύπελλο: Νέα νίκη για τη Μπανκς (vid)

Η Σάρλοτ Μπανκς άφησε πίσω της την απογοήτευση του παγκοσμίου πρωταθλήματος σνόουμπορντ και πήρε 2η νίκη στην Σιέρα Νεβάδα για το παγκόσμιο κύπελλο και το αγώνισμα του σνόουμπορντ κρος.

Κάτω από ανοιξιάτικες συνθήκες στην Ισπανία με το θερμόμετρο να δείχνει 13 βαθμούς Κελσίου η Βρετανίδα αθλήτρια πήρε τη νίκη και τη δεύτερη ημέρα με αποτέλεσμα να είναι πλέον και πρωτοπόρος στη γενική βαθμολογία. Η Τσέχα Έβα Ανταμτσίκοβα, η Αυστραλή Τζόσι Μπαφ και η Αμερικανίδα Λίντσεϊ Τζακομπέλις, οι κάτοχοι του χρυσού, αργυρού και χάλκινου μεταλλίου αντίστοιχα στο πρόσφατο παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Μπακουριάνι της Γεωργίας αποκλείστηκαν στα προημιτελικά.

Τη δεύτερη θέση πήρε η Γαλλίδα Κλοέ Τρεσπέτς που υποχώρησε και στη 2η θέση της βαθμολογίας, 18 βαθμούς πίσω από τη Μπανκς ενώ την τριάδα του βάθρου ολοκλήρωσε η Γαλλίδα Μανόν Πετί Λενουάρ.