Παγκόσμιο Κύπελλο: Νικητής στη μαζική εκκίνηση του Έστερσουντ ο Κρίστιανσεν (vid)

Ο Βέτλε Σιάασταντ Κρίστιανσεν πήρε τη νίκη στη μαζική εκκίνηση του Έστερσουντ, την πρώτη του ατομική στην σεζόν του παγκοσμίου κυπέλλου διάθλου.

Ο Νορβηγός πήρε τον έλεγχο του αγώνα μετά το πρώτο πέρασμα από το πεδίο βολής όπου ήταν αλάνθαστος και ολοκλήρωσε τη διαδρομή των 15 χιλιομέτρων σε 35 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα. Με τη νίκη αυτή, ο Κρίστιανσεν, ο μοναδικός στον αγώνα που βρήκε και τους 20 στόχους, βρέθηκε για τρίτη φορά στο κορυφαίο σκαλί του βάθρου καθώς είχε πάρει τη νίκη στη μεικτή ατομική και μεικτή ομαδική σκυταλοδρομία του προηγούμενου σταθμού στο Νόβε Μέστο της Τσεχίας.

Η επιτυχία ήταν διπλή για τη Νορβηγία καθώς δεύτερος τερμάτισε ο Γιοχάνες Ντάλε με μία άστοχη βολή και διαφορά 9,1 δευτερολέπτων από τον συμπατριώτη του. Την τριάδα του βάθρου στο σουηδικό χιόνι ολοκλήρωσε ο Γάλλος Ερίκ Περό, το πρώτο μετάλλιο που παίρνει στην καριέρα του σε αγώνα παγκοσμίου κυπέλλου.