Παγκόσμιο Κύπελλο Σκι αντοχής: Νικητής και στο Ταλίν ο Κλέμπο (vid)

Παγκόσμιος πρωταθλητής στο σπριντ ο Γιοχάνες Χέσφλοτ Κλέμπο πήρε 4η διαδοχική νίκη στο παγκόσμιο κύπελλο σκι αντοχής στο Ταλίν της Εσθονίας.

Ο Νορβηγός έκανε ένα ακόμα βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου στη γενική με 2 αγώνες να απομένουν φτάνοντας τις 12 διαδοχικές νίκες για Νορβηγό αθλητή, περιλαμβανομένου του παγκοσμίου πρωταθλήματος, ένα σερί που «τρέχει» από τις 28 Ιανουαρίου, όταν για τελευταία φορά η νίκη είχε πάει σε έναν αθλητή εκτός Νορβηγίας, τον Γάλλο Ρισάρ Ζουβ στο Ρους.

Για πρώτη φορά από τις 29 Ιανουαρίου η Νορβηγία δεν έκανε το 1-2 καθώς ο Γάλλος Λουκάς Σαβανά πήρε το αργυρό μετάλλιο. Η Νορβηγία ωστόσο είχε και πάλι διπλή παρουσία στο βάθρο καθώς την 3η θέση κατέλαβε ο Έβεν Νόρτουγκ, φτάνοντας τα 3 βάθρα στην σεζόν.