Παγκόσμιο: Δραματική νίκη για τη Νορβηγία με τον Ράμσφιελ (vid)

Ο Μάγκνους Ράμσφιελ οδήγησε τη Νορβηγία στη νίκη με 8-6 επί της οικοδέσποινας ομάδας του Καναδά στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κέρλινγκ ανδρών.

Στο τουρνουά της Οτάβα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 6-4 στην 9η περίοδο ωστόσο η ισοφάριση ήρθε από τον Ράμσφιελ που σημείωσε 2 πόντους και παρά το γεγονός ότι είχαν το σφυρί στην τελευταία οι παίκτες του Μπραντ Γκουζού επέτρεψαν στη Νορβηγία με ένα λάθος να πάρει άλλους 2 πόντους και να φτάσει στη νίκη.

Εξίσου αμφίρροπη ήταν και η νίκη της Ιαπωνίας με 6-5 επί των ΗΠΑ. Με τρεις πόντους στην 7η περίοδο ο Ρίκου Γιαναγκισάβα έκανε τη διαφορά. Σε άλλα ματς, η Γερμανία πήρε τη νίκη με 10-6 απέναντι στην Τσεχία με τρεις πόντους στην 9η περίοδο ενώ η Ιταλία δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει της Τουρκίας με 7-2.