Παγκόσμιο IIHF: Καναδάς – ΗΠΑ ο τελικός (vids)

Καναδάς και ΗΠΑ θα διεκδικήσουν το χρυσό μετάλλιο του παγκοσμίου πρωταθλήματος χόκεϊ σε πάγο γυναικών στο Μπράμπτον.

Οι ΗΠΑ πέρασαν το εμπόδιο της Τσεχίας στα ημιτελικά με το εμφατικό 9-1 προτού η οικοδέσποινα ομάδα του Καναδά πάρει τη νίκη με 5-1 απέναντι στην Ελβετία. Οι δύο ομάδες έχουν βρεθεί στον τελικό στις 20 από τις 21 διοργανώσεις στην ιστορία με τον Καναδά να μετρά 12 νίκες εκ των οποίων στις δύο προηγούμενες εκδόσεις του τουρνουά.

Η αμερικανική ομάδα έχει στόχο την εκδίκηση αναζητώντας την κατάκτηση του τίτλου για 9η φορά και πρώτη από το 2019 όταν είχε νικήσει τη Φινλανδία στο μοναδικό τελικό που δεν ήταν παρών ο Καναδάς.

Στο αγωνιστικό μέρος, οι ΗΠΑ πήραν την πρόκριση με 2 γκολ από τις Χίλαρι Νάιτ, Αμάντα Κέσελ και Τέσα Γιάνεκε έχοντας ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 6-1 πριν την τελευταία περίοδο.

Ο Καναδάς χρειάστηκε 31 λεπτά για να ανοίξει το σκορ με την Σάρα Φίλερ που εξελίχθηκε σε πρωταγωνίστρια της αναμέτρησης καθώς βρήκε στόχο τρεις φορές ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα πέτυχε γκολ και η Ρεμπέκα Τζόνστον.