Παγκόσμιο: Πρωταθλητής στην καταδίωξη ο Boe (video)

Επιστροφή στα χρυσά μετάλλια για τον Johannes Thingnes Boe.

O Johannes Thingnes Boe πήρε και φέτος τον τίτλο στο αγώνισμα της καταδίωξης για το παγκόσμιο πρωτάθλημα διάθλου.

Ο Νορβηγός δεν έχει την κυριαρχία της περασμένης αγωνιστικής περιόδου ωστόσο πήρε το πρώτο του χρυσό μετάλλιο στην Τσεχία. Ιστορική επιτυχία για τη Νορβηγία που είχε πέντε αθλητές της στις πρώτες τρεις θέσειςε.

Νικητής στον αγώνα σπριντ 24 ώρες πριν ο Sturla Holm Laegreid έκανε πρώτος την είσοδό του στον αγώνα. Με διαφορά τεσσάρων δευτερόλεπτων ακολούθησε ο Boe. Αν και με τρεις άστοχες βολές στα πρώτα 2 περάσματα από το σκοπευτήριο και την πρηνηδόν θέση είχε πολύ ανώτερο ρυθμό στο σκέλος της χιονοδρομίας.

Νικητής με διαφορά 28,7 δευτερολέπτων από τον συμπατριώτη του που είχε δύο άστοχες βολές. Στο βάθρο και ο επίσης Νορβηγός Vetle Sjaastad Christiansen. Με τρεις άστοχες βολές τερμάτισε 38,5 δευτερόλεπτα πίσω από το νικητή.