Παγκόσμιο Κύπελλο: “Χάλκινη” η Δώρα Γκουντούρα στην Αλγερία

Η Δώρα Γκουντούρα κατέκτησε την 3η θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο σπάθης, που διεξάγεται στο Αλγέρι της Αλγερίας.

Η Ελληνίδα ξιφομάχος, είχε εξασφαλίσει από την πρόκριση της στα ημιτελικά το μετάλλιο και παρά την ήττα της, στις “4” από την Ισπανίδα Λουσία Μαρτίν-Πορτουγκές με 15/8, ανέβηκε στο τρίτο σκαλι του βάθρου.

Η διαδρομή της Νο 6 του κόσμου, ξεκίνησε από το κυρίως ταμπλό των “64”. Εκεί συνάντησε την Αγιάκα Μουκάε από την Ιαπωνία, κερδίζοντας την με 15/14. Στην συνέχεια, νίκησε την Κορεάτισσα, Ζιγεόν Σέο με 15/9 και στο κυρίως ταμπλό των “16”, επικράτησε της Σαουσέν Μπουντιάφ από την Αλγερία με 15/11.

Στα προημιτελικά, η Γκουντούρα αγωνίστηκε με την Νο 3 του κόσμου, Δέσποινα Γεωργιάδου, παίρνοντας τη νίκη-πρόκριση στις λεπτομέρειες με 15/13, έχοντας ήδη ένα μετάλλιο για την Ελλάδα εξασφαλισμένο.

Να σημειωθεί ότι, η Γεωργιάδου ολοκλήρωσε την προσπάθεια της στην Αλγερία, κατακτώντας την 5η θέση στην κατάταξη.

Το χρυσό μετάλλιο στο τελικό, θα διεκδικήσουν η Μικέλλα Μπατίστον (Ιταλία), με την Λουσία Μαρτίν-Πορτουγκές.