Παγκόσμιο Κύπελλο: Στην 9η θέση η Ελλάδα στο ομαδικό της σπάθης

Ολοκληρώθηκε το Παγκόσμιο Κύπελλο της σπάθης στο Αλγέρι της Αλγερίας, που πραγματοποιήθηκε το τριήμερο 11-13 Νοεμβρίου.

Την Κυριακή (13/11), έγιναν οι αγώνες στο ομαδικό γυναικών στην σπάθη με την Ελλάδα να κατατάσσεται στην 9η θέση. Σε αυτό βρισκόταν, οι Δώρα Γκουντούρα, Δέσποινα Γεωργιάδου, Μαρίνα Παΐζη και Κλαίρη Μπένου.

Οι Ελληνίδες αθλήτριες ξεκίνησαν την διαδρομή τους από τις “32”, όπου κέρδισαν την ομάδα της Ουκρανίας με 45/44. Στην συνέχεια, έχασαν με 45/27 από την Κορέα και σειρά πήραν οι αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-16, για την εξασφάλιση της εισόδου στις 12 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης. Εκεί, οι Ελληνίδες αντιμετώπισαν την ομάδα των ΗΠΑ που βρίσκεται στο Νο8 της παγκόσμιας κατάταξης της FIE και νίκησαν με 45/37. Για το “εισιτήριο” της 12άδας έπαιξαν με το Καζακστάν, κέρδισαν με 45/38. Για τις θέσεις 9-10, αγωνίστηκαν με την ομάδα της Πολωνίας, όπου πήραν τη νίκη με 45/38 και μπήκαν στην 9η θέση.

Να θυμίσουμε ότι, στο ατομικό η Γκουντούρα πήρε το χάλκινο μετάλλιο, η Δέσποινα Γεωργιάδου την 5η θέση, ενώ Μπένου και Παΐζη πλασαρίστηκαν στην 120ή και 100η θέση αντίστοιχα.