Ευρωπαϊκό Κύπελλο: Στην 5η θέση το ομαδικό εφήβων με τους Θεοδωρόπουλο, Πασσιά και Καραμπάση

Ολοκληρώθηκαν οι αγώνες στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο ξίφους μονομαχίας Ε/Ν στην Κοπεγχάγη, την Κυριακή (27/11) με το ομαδικό εφήβων.

Η Ελλάδα εκπροσωπήθηκε από τους Νίκο Πασσιά, Παναγιώτη Θεοδωρόπουλο και Κωνσταντίνο Καραμπάση, όπου συγκρότησαν μια τρομερή ομάδα και κατέκτησαν την 5η θέση ανάμεσα σε 42 ομάδες.

Η πορεία των Ελλήνων αθλητών ξεκίνησε από τους “32”, όπου πέρασαν απευθείας. Εκεί, αντιμετώπισαν μια μεικτή ομάδα SSB και κέρδισαν με 45/41. Στην συνέχεια, επικράτησαν στους “16” το ομαδικό της Ουκρανίας με 45/39, όμως στους “8” ηττήθηκαν από το Ισραήλ με 45/32.

Ο αγώνας τους για μια καλύτερη θέση συνεχίστηκε, αφού έπαιξαν για τις θέσεις 5-6 με την Τουρκία και νίκησαν με 45/38 για να πλασαριστούν στην 5η θέση.

Την 1η θέση πήρε το Ισραήλ, την 2η Εσθονία, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε η δεύτερη ομάδα της Ουκρανίας.