Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών: Στην 56η θέση η Κοντοχριστοπούλου στο Πλόβντιβ

Ολοκληρώθηκαν για την ελληνική αποστολή οι αγώνες στο Παγκόσμιο Κύπελλο ξίφους ασκήσεως γυναικών στο Πλόβντιβ.

Την καλύτερη δυνατή θέση για τα ελληνικά χρώματα πήρε η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου, κατακτώντας την 56η ανάμεσα σε 196 αθλήτριες.

Η Ελληνίδα ξιφομάχος στον πρώτο αγώνα νοκ-άουτ στο κυρίως ταμπλό των “64” ηττήθηκε από την Καναδέζα Ελέανορ Χάρβεϊ με 15/7 και ολοκλήρωσε την παρουσία της στη διοργάνωση.

Όσον αφορά, τις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές, η Ελένη Μπάλλου (ΑΟΞ Αιγάλεω) στην πρώτη της συμμετοχή σε τέτοιου επιπέδου διοργάνωση δε μπόρεσε να πάρει νίκη στην πουλ και κατέκτησε την 183η θέση. Η Μαρία Χαλδαίου (ΑΞΙΑ) και η Σταυρίνα Γαρυφάλλου (ΑΟΞ Αιγάλεω) πέρασαν από τον προκριματικό γύρο με 2/4 και 3/3 νίκες/ήττες αντίστοιχα, στον πρώτο γύρο των νοκ-άουτ όμως ηττήθηκαν από την Χίου Γουάι Βαλερί Τσενγκ από το Χονγκ Κονγκ (15/6) και την Βρετανίδα Αμελί Τσανγκ (15/11) αντίστοιχα.