Πανελλήνιο U17: Ο ΑΟΞ Αιγάλεω υπερασπίστηκε τον τίτλο στα ομαδικά του ξίφους ασκήσεως

Ο ΑΟΞ Αιγάλεω επιβεβαίωσε για ακόμα μία χρονιά την κυριαρχία του στα ομαδικά του ξίφους ασκήσεως U17 κατακτώντας το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σε εφήβους και νεάνιδες.

Στους εφήβους οι Τζοβάνης, Τουλάκης Μαρκάκης, Χατζηγιάννης και Γκούμας νίκησαν στον τελικό με 45/38 τη δυνατή ομάδα από την ΑΞΙΑ με τους Γκίκα, Αποστολόπουλο, Τσουτσοπλίδη και Αντωνίου. Στο μικρό τελικό η ΓΕ Φλώρινας (Τσιμικλής, Γεροσίδερης, Γιάγκος, Δούμτσης) επικράτησαν εύκολα του ΟΞΙ Γλυφάδας (Λωρίδας, Μιχαλόπουλος, Αψής, Πλατής) με 45/6 και κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο.

Στις νεάνιδες η τετράδα του ΑΟΞ Αιγάλεω με τις Γαρυφάλλου, Μπάλλου, Τσιαμπά και Λαΐου νίκησαν στον μεγάλο τελικό με 43/35 τις Μπουζίκα, Ναΐδη, Αφορόζη, Καββαδά της ΓΕ Φλώρινας. Στο μικρό τελικό η ΑΞΙΑ (Στεφανάτου, Πήλιουρα, Παπαθανασίου, Σταυράκη) κέρδισε με 45/21 τον Μ. Αλέξανδρου Κορδελιού (Γκαβζία, Παντελίδου, Κεραμιδά, Γιδάρου) και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.