Ευρωπαϊκό Κύπελλο U17: “Χρυσή” η Κουρούση στη Γεωργία! (pic)

Η Αλίνα Κουρούση (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό κύπελλο σπάθης εφήβων/νεανίδων (U17), που διεξάγεται στην Τιφλίδα της Γεωργίας.

Σε ημιτελικό και τελικό η Ελληνίδα πρωταθλήτρια επικράτησε των Ουζμπέκων, Ναργκίζα Ζακσιμπάεβα και Σεβάρα Γκανίεβα αντίστοιχα με 15-14 και 15-7, κατακτώντας των πρώτο της τίτλο σε διεθνή συμμετοχή για τη νέα αγωνιστική σεζόν.

Στον ίδιο αγώνα η Εβίτα Καβέλη (ΟΣΦΠ) κατέκτησε την 34η θέση, ενώ την προηγούμενη μέρα στο κύπελλο σπάθης εφήβων ο Θωμάς Αβραάμ Γρόλλιος (Άρης Θεσσαλονίκης) κατέκτησε την 26η θέση και ο Ευθύμιος Γιακουστίδης (Άρης Θεσσαλονίκης) την 42η θέση.