Πρώτος τίτλος της χρονιάς στο ξίφος μονομαχίας U17 για Μήνο και Ρασπόπτση

Τα κύπελλα ξίφους μονομαχίας για τις κατηγορίες παμπαίδων/παγκορασίδων (U13) και εφήβων/νεανίδων (U17) πραγματοποίησε το Σαββατοκύριακο (30/9-1/10) ο ΛΟ Βάρης υπό την αιγίδα της ΕΟΞ.

Το Σάββατο (30/9) πραγματοποιήθηκαν οι αγώνες στην κατηγορία U13 και ο ΟΞΙΦ έκανε το double με τους Ραφαήλ Λάζου και Αθηνά Ταλλίδου

Στο κύπελλο U17 της Κυριακής (1/10) οι πρωταγωνιστές ήταν ο έφηβος Φώτης Μήνος (ΑΟ Θησέας Ηρακλείου) και η νεάνιδα Νεφέλη Ρασπόπτση (ΟΞΙΦ).

Ο Μήνος νίκησε στον ημιτελικό τον 13χρονο Αχιλλέα Αντωνίου (ΑΟΦΙΨ Ίριδα) με 15/12 και στη συνέχεια κατέκτησε τον κύπελλο στον τελευταίο, καθοριστικό πόντο (15/14) κόντρα στο Χρήστο Ιάσονα Παλυβό (ΛΟ Βάρης). Στο τρίτο σκαλί του βάθρου μαζί με τον Παλυβό ανέβηκε ο Νίκος Πασσιάς (ΑΑ Ιωαννίνων).

Στις νεάνιδες η Ρασπόπτση νίκησε στον ημιτελικό την Άννα Ραφαέλα Σαλαβούρα (ΛΟ Βάρης) με 15/12 και στον τελικό την Ασπασία Καραμπάση (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) με 15/11. Η Καραμπάση νωρίτερα είχε αποκλείσει στο δεύτερο ημιτελικό τη Μαρία Βασιλάκη (ΑΟΦΙΨ Ίριδα) με 15/14.