Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ξίφους Μονομαχίας U17: Στη 47η θέση ο Τσώκας στη Βουδαπέση

Ο Βασίλης Τσώκας Ξεχώρισε από την ελληνική απόστολή στο Ευρωπαϊκό κύπελλο ξίφους μονομαχίας εφήβων (U17), που διεξάγεται στην Ουγγαρία.

Στο κυρίως ταμπλό των 256 προκρίθηκαν ο Αλέξανδρος Τουρμάν (ΑΟΦΙΨ Ίριδα) με 3/3 νίκες/ήττες, ο Φώτης Μήνος (ΑΟ Θησέας Ηρακλείου) με 3/2 νίκες/ήττες και ο Βασίλης Τσώκας (ΟΞΙΦ) με 5/1 νίκες/ήττες.

Ο Τσώκας στο γύρο των “256” κέρδισε με τον Καταριανό Αμπντελραχμάν Ντεΐφ με 15/5 και στο γύρο των “128” το Ρουμάνο Λούκα Ιλιούτα με 15/12. Στην αναμέτρηση για την είσοδο στους “32” καλύτερους ηττήθηκε από τον Εσθονό Οτ Χέντρικ Ερς με 15/11 και κατέκτησε την 47η θέση στο σύνολο.

Ο Μήνος ξεπέρασε το εμπόδιο του Αζέρου Εμίν Σαφαρμπάγιοφ με 15/13, αλλά στη μάχη για το εισιτήριο της φάσης των “64” τον σταμάτησε ο Ουκρανός Μαξίμ Μικιτένκο με 15/12. Κατέκτησε συνολικά την 104η θέση.

Ο Τουρμάν στον πρώτο αγώνα νοκ-άουτ ηττήθηκε από τον Ούγγρο Μάτε Μπορμπέλι με 15/12 και ολοκλήρωσε την παρουσία του με την 162η θέση.

Ο Σταύρος Ιτσάνης (ΟΣ Κηφισιάς) δεν μπόρεσε να σημειώσει νίκη στη φάση των πουλ και ολοκλήρωσε την παρουσία του με την 271η θέση.