Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ξίφους Μονομαχίας U17: Ικανοποιητική παρουσία για την Ρασπόπτση στη Βουδαπέστη

Η Νεφέλη Ρασπόπτση (ΟΞΙΦ) είχε μια αξιόλογη παρουσία στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο ξίφους μονομαχίας νεανίδων της Βουδαπέστης.

Συγκεκριμένα, η Ρασπόπτση, μαζί με τη Νικολέττα Στεργιούλα (ΟΞΙΦ) σημείωσαν 2/3 νίκες/ήττες στις πουλ και πέρασαν στις νοκ-άουτ αναμετρήσεις.

Στο γύρο των “256” η Στεργιούλα ηττήθηκε με 12/10 από την Ελβετή Άνα Λιονέλο και ολοκλήρωσε την παρουσία της με την 171η θέση.

Η Ρασπόπτση νίκησε την Ιταλίδα Σάρα Μοσολίγκο με 15/9 και την Αμερικανίδα Νατάλια Καφάσο με 15/12, στη μάχη όμως για την είσοδο στις “32” καλύτερες ηττήθηκε από την Ουγγαρέζα Λότι Χόρβατ με 15/11. Η αθλήτρια του Νίκου Τσώκα κατέκτησε την 63η θέση ανάμεσα σε 250 ξιφομάχους. Η Χαρά Ιωάννα Παυλίδου (ΟΞΙΦ) δεν μπόρεσε τελικά να αγωνιστεί.

Η τετράδα των Ιτσάνη, Μήνο, Τουρμάν και Τσώκα αγωνίστηκαν στο ομαδιικό των εφήβων και ηττήθηκαν με 40/39 στο ταμπλό των “64” από την τρίτη ομάδα της Ουγγαρίας.