Ευρωπαϊκό Κύπελλο ξίφους μονομαχίας U17: Στη 18η θέση ο Τουρμάν στη Κοπεγχάγη

Το Σάββατο (9/12) πραγματοποιήθηκαν οι ατομικοί αγώνες σε έφηβους και νεάνιδες στο Ευρωπαϊκό κύπελλο ξίφους μονομαχίας εφήβων/νεανίδων, που διεξάγεται στη Κοπεγχάγη της Δανίας.

Στους εφήβους ο Αλέξανδρος Τουρμάν έκανε μία πολύ καλή εμφάνιση και έφτασε μέχρι το ταμπλό των 32. Πέρασε με 6/6 νίκες από τις πουλ και προκρίθηκε απευθείας στο ταμπλό των “128”. Πήρε δύο διαδοχικές νίκες κόντρα στο Δανό Κάρλος Λούκα Ροσενκίλντε Μούλντερ με 15/6 και στον Γερμανό Μαξ-Γιούλιους Χαϊνέκε με 15/13. Στη μάχη για την είσοδο στους “16” καλύτερους ηττήθηκε με 15/13 από τον Ισπανό Πάμπλο Ρουίθ Βάσκεθ και κατέκτησε τελικά την 18η θέση ανάμεσα σε 237 συμμετοχές.

Ο Τζόναθαν Πέρι (ΑΟΦΙΨ Ίριδα) πήρε κι αυτός την πρόκριση από τη φάση των πουλ με 3 νίκες και 3 ήττες και στο κυρίως ταμπλό των 256 αντιμώπισε τον Ισπανό Άνχελ Τέμο Πλάνες από τον οποίο ηττήθηκε με 15/6. Κατέκτησε την 160η θέση.

Ο Νίκος Αντύπας (ΑΟΦΙΨ Ίριδα) με 1 νίκη και 5 ήττες και οι Σπύρος Χατζής (ΑΕΚ) και Αριστείδης Αβραμέας (ΑΟΦΙΨ Ίριδα) χωρίς νίκη στις πουλ δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν στη διοργάνωση.

Στις νεάνιδες οι Αλεξία Κατσαρού (ΑΟΦΙΨ Ίριδα) και Μελίνα Γιαννακάκου (ΑΟΦΙΨ Ίριδα) με 1 και καμία νίκη στις πουλ αντίστοιχα έμειναν εκτός συνέχειας. Η Ίρις Αναστασία Τουρμάν (ΑΟΦΙΨ Ίριδα) πέρασε με 2 νίκες και 4 ήττες και η Άρτεμις Καραμήτσου (ΑΟΦΙΨ Ίριδα) πέρασε με 3 νίκες και 3 ήτεες. Η Τουρμάν ηττήθηκε στο ταμπλό των “256” από τη Λιθουανή Ούρτε Κασπαραβιτσιούτε με 15/13 και κατέκτησε την 137η θέση, ενώ η Καραμήτσου πέρασε απευθείας στο ταμπλό των “128” και εκεί ηττήθηκε με 15/6 από τη Γαλλίδα Σαρλότ Λουέ. Κατέκτησε την 102η θέση ανάμεσα σε 195 αθλήτριες.