Παγκόσμιο Κύπελλο U20: 14ος στον κόσμο ο Τζοβάνης

Ο Αρτέμιος Τζοβάνης

Μετά μια εκπληκτική πορεία στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου ξίφους ασκήσεων U20, ο Αρτέμιος Τζοβάνης κατέκτησε τη 14 θέση.

Ο Τζοβάνης συνέχισε ακάθεκτος την πορεία του στο κυρίως ταμπλό του Ούντινε, στην πρώτη του χρονιά στην κατηγορία των νέων ανδρών. Στο γύρο των 64 επικράτησε του Λόο από τη Σιγκαπούρη με 15-13 και στο γύρο των 32 επικράτησε με 15-9 του Ούγρου Μπαλίντ εξασφαλίζοντας θέση στο ταμπλό των 16. Στη μάχη για την οκτάδα ηττήθηκε από τον Γάλλο Ελμί-Κοκοϊνάκ με 15-8 και κατέκτησε τελικά τη 14η θέση ανάμεσα σε 230 αθλητές.

Στις νέες γυναίκες η Ελένη Μπάλλου ηττήθηκε στο γύρο των 128 από την Αυστραλή Γκλάσον με 15-12 και κατέκτησε την 102η θέση. Από την άλλη η Σταυρίνα Γαρυφάλλου νίκησε την Ουγγαρέζα Σουρμάι με 15-12 και συνέχισε στις 64 καλύτερες αθλήτριες της διοργάνωσης. Στη μάχη για την είσοδο στο ταμπλό των 32 ηττήθηκε με 15-14 από τη Γαλλίδα Αϊέ και ολοκλήρωσε την παρουσία της με την 56η θέση.