Grand Prix – Ντόχα: Έφτασε μια “ανάσα” από το κυρίως ταμπλό η Ροδοπούλου

Η Νεφέλη Ροδοπούλου στο Grand Prix της Ντόχα

Η Νεφέλη Ροδοπούλου (ΑΟΦΙΨ Ίριδα) ξεκίνησε εξαιρετικά τους αγώνες της στο Grand Prix ξίφους μονομαχίας γυναικών στη Ντόχα, αλλά δεν ολοκλήρωσε την πορεία της όπως θα ήθελε.

Συγκεκριμένα, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια προκρίθηκε από τη φάση των πουλ με δύο νίκες και τέσσερις ήττες και πήρε θέση στο ταμπλό των “128” του προκριματικού γύρου. Μπόρεσε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Ρωσίδα Εβγκενία Ζάρκοβα με 15/13.

Στη μάχη κόντρα στην 34χρονη Ιταλίδα Τζούλια Ρίτσι (FIE No36) για την παρθενική της είσοδο σε κυρίως ταμπλό διοργάνωσης της FIE επιπέδου γυναικών ηττήθηκε με 10/7 και κατέκτησε την 96η θέση.

Είναι η δεύτερη φορά που η 21χρονη φτάνει στην πηγή του μετά το παγκόσμιο κύπελλο του Λενιάνο τον Νοέμβριο, αλλά και πάλι δεν ήπιε νερό.

Παρόλα αυτά, η Ροδοπούλου δείχνει ότι βρίσκεται στο σωστό δρόμο στην πρώτη της χρονιά στη μεγάλη κατηγορία.

Την αθλήτρια συνόδεψε ο προπονητής Κοσμάς Καρακόλης.