Ευρωπαϊκό Κ17: Για την 11η θέση η Εθνική ομάδα σπάθης νεανίδων

Η Αλίνα Κουρούση σε δράση

Με τους ομαδικούς αγώνες συνεχίστηκε σήμερα, Σάββατο (24/2) το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ17, που διεξάγεται στη Νάπολη.

Η Εθνική ομάδα σπάθης νεανίδων με τις Αλίνα Κουρούση, Χριστίνα Χουζούρη, Χρύσα Τσοκαροπούλου και Δανάη Γεωργία Φωτιάδη αγωνίστηκε στο ταμπλό των “16” κόντρα στην ομάδα της Ρουμανίας και ηττήθηκε με 45/26.

Στους αγώνες κατάταξης που ακολούθησαν για τις θέσεις 9-16 οι Ελληνίδες κατά σειρά νίκησαν την Πολωνία με 45/28, ηττήθηκαν από το Αζερμπαϊτζάν με 45/34 και θα πάρουν θέση απέναντι από την ομάδα της Γερμανίας με στόχο την 11η θέση στην Ευρώπη.

Η Εθνική ομάδα ξίφους μονομαχίας εφήβων με τους Βασίλη Τσώκα, Νίκο Πασσιά, Φώτη Μήνο και Ορέστη Καζάκο αγωνίστηκε στο ταμπλό των “32” κόντρα στην ομάδα της Ολλανδίας και ηττήθηκε με 45/25. Οι Έλληνες κατέκτησαν την 21η θέση στην Ευρώπη.

Τέλος, η Εθνική ομάδα ξίφους ασκήσεως νεανίδων με τις Ζωή Σταυράκη, Άννα Πήλιουρα, Καλλιρόη Ναΐδη και Κατερίνα Τσιαμπά αγωνίστηκε στο ταμπλό των “32” και ηττήθηκε με 45/26 από την ομάδα της Ισπανίας. Οι Ελληνίδες κατέκτησαν τη 17η θέση στη διοργάνωση.