Ευρωπαϊκό Κ20: Ένατη στην Ευρώπη η Γαρυφάλλου

Έχοντας πραγματοποιήσει μια εξαιρετική εμφάνιση, η Σταυρίνα Γαρυφάλλου έφτασε πολύ κοντά στην οκτάδα της Ευρώπης στο ξίφος ασκήσεως, στην πρώτη της χρονιά στην κατηγορία.

Στη φάση των πουλ η Ελληνίδα αθλήτρια ήταν αήττητη και πέρασε ως Νο1 στα νοκ-άουτ. Δυστυχώς οι άλλες τρεις Ελληνίδες, η Ελένη Μπάλλου (ΑΟΞ Αιγάλεω) με 1/4 νίκες/ήττες, η Ζωή Σταυράκη (ΑΞΙΑ) με 1/5 νίκες/ήττες και η Άννα Πήλιουρα (ΑΞΙΑ) με 1/5 νίκες/ήττες δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν στα νοκ-άουτ. Κατέκτησαν την 67η, 72ηη και 76η θέση αντίστοιχα.

Η Γαρυφάλλου πέρασε άνευ αγώνα το γύρο των 128 και πήρε θέση στην πίστα για το γύρο των 64. Πήρε δύο διαδοχικές νίκες κόντρα στην Κροάτισσα Λορένα Ποζγκάιτσιτς με 15-5 και κόντρα στην Ουκρανή Αναστασία Γιεροφιειένκο με 15-9 και στη μάχη για την είσοδο στην οκτάδα λύγισε με 15-13 από την Ιταλίδα Βιτόρια Πίνα. Κατατάχθηκε 9η στην Ευρώπη μεταξύ 86 αθλητριών.